Březen 2010

Zahrada se probouzí ....

31. března 2010 v 16:00 Zahrada

Tak je to tu ... konečně ... A teď ale co dřív - co teď a co potom, co počká, co v žádném případě ne ... Když se to všechno probouzí naráz, všechno mě volá a láká ... a já mám bohužel jen DVĚ RUCE. Unavené, upracované - ale natěšené a hlavně snad trošku ZELENÉ.

V první řadě jsem musela nutně odklidit listí z kytiček, které už to nevydržely a derou se ven, ale i ze záhonků, kde jsou zatím schované v bezpečí před stále hrozícími mrazíky.
Mám za těch několik let, co tu jsme, nashromážděnou spoustu cibulovin a na podzim jsem za neskutečný peníz nakoupila
balíčky s
tulipány,
narciskami a hyacinty. Baumax je vyprodával za 19,-- Kč, ať to byly opravdu velké cibule nebo balení těch obyčejných po 50 kusech.
Spousta už raší ... těm sníh jenom prospěl.
Zásadní škody jsem zatím nezaznamenala, tedy až na chudinky růže, jsou černé až k namulčovanému kompostu, který se zatím bojím odhrnout
a věřím tomu, že je pod ním život. Petrklíče jsou chudinky na listy, tedy alespoň ty loni zasazené, ale květy mají krásné .... Přežily brusinky, borůvky, pierisy - vše narašené.... Trvalky vypadají také schopně, tedy alespoň to, co má nějakou nadzemní část.
Ovocné stromy i keře - taky fajn - ve výsledku tedy snad můžu být spokojená.

V pátek jsme s miláčkem usoudili, že musíme nutně nahradit
už na podzim odejitou meruňku, byl to takový pidi zákrsek, bylo mu snad 8 let a byl vysoký jak já, tedy kolem 160 cm... tak si to rozmyslel a už ho to nebavilo a uschnul. Vyrazili jsem v sobotu hned po osmé do Údlického zahradního centra ... Bože ... to jsme neměli dělat. Nádherně se rozrůstají, prohlídka celého zahradnictví by byla tak na dvě hodiny, ale byla ukrutná zima a pomrhávalo... tak jsem to zkrátili na hodinu a něco ... V košíku postupně končily sedmikrásky plné bílé a růžové, nádherný petrklíč s obrovskými květy na velikonoční stůl, pytlíčky se semínky, bez kterých jsem absolutně nemohla být, brusinka a borůvka na uvolněné místo po růji vlasaté (ta by vytlačila za chvíli i mě....), lýko na tvoření, cibule sazečka .... a samozřejmě stromečky .... z jedné meruně nakonec byla ještě nektarinka, hrušeň a slivoň. Suma sumárum 1515,-- Kč ( a to já chudinka nemám na botičky a šatičky .....). A tím pádem jsme měli postaráno o zábavu na celý víkend. Naštěstí se počasí trošku umoudřilo a i když bylo chladno, nepršelo ....
Všechno už má svoje místo .... Tak se jen budeme těšit, aby to přežilo první rok ....
Stihla jsem ještě zasít mrkev a petrželku a cibulky, vysadit sazečku .... A teď už mě "jenom" čekají lány jahod, malin, kytiček ... a do toho skleníček (ředkvičky, řeřicha a roketa už jsou venku, zelíčko a kedlubny a salát taky ...) a
přesazování doma a vysít zbývající semena do záhonků nebo truhlíků a květináčků ... a .... a..... a potřebuju bohatýho sponzora, abych nemusela chodit do práce a mohla to všechno stihnout .... ACH JO ....
Ale je to moje radost a můj život. Neměnila bych a nemohla bych bez toho být ...
Kousek jara


Už 4 !!!

22. března 2010 v 12:33 Bernský salašnický pes - Baara

Baaře byly čtyři měsíce.
Hrozně to utíká ... a hrozně nám roste. Mám už problém s tím, abych ji unesla ... Ještě spí s námi v ložnici, noci jsou chladné, přímo mrazivé a ráno je to na miláčkovi, aby ji odnesl dolů, než se začne dobývat do postelí. Vydrží tak do půl páté, občas déle (bez venčení a nehod !!) ... ale počítáme s tím, že během týdne už zůstane venku i přes noc.
Jinak ale po schodech běhá jako ďas, vím, že by neměla, ale je těžké ji uhlídat. Nahoru je to fofr, dolu to bere po dvou ...
Byly jsem spolu na několika lekcích poslušnosti ... ale asi pokračovat budeme sami. Je to pro mě z ruky, navíc jako neřidič musím někoho znásilnit na cca dvě hoďky a v sobotu, kdy má každý svůj program a chce si to užit po svém ... Jen tak zběžně jsem projela YOU TUBE, je tam spousta rad, jak na to ... Hlavně, aby byla mezi lidmi a psy, aby si zvykla na město, když je většinu dne na dvorku a zahradě (i když je to rozloha dost a dost velká). Ale potřeba toho kontaktu je důležitá, to víme všichni pejskaři.
Agatha, náš první berňáček a zlatíčko, vyrůstala s Bessinkou, zlatou kokřicí (ta s námi na chalupu ámi přišla z Jirkova, byl to panelákový pes, vychovaný městem, poslouchala na slovo i bez cvičáku... u přechodu čekala na povel ...., nikdy nikoho nepokousala, ostatní psy tolerovala ....). Agatha byla celkem v pohodě až do doby, kdy Bessi zemřela. Pak se musela opravdu hlídat, mazala za každým psem, kterého zahlédla a neplatilo na ní žádné přivolání, žádná "poučka" pro výchovu a poslušnost psů. S Baarou jsem tomu chtěla předejít už od začátku, proto ten cvičák... Jenže mezi rotvajlery a dobrmany je tam jak princezna mezi draky ....
Snažím se každý měsíc o zdokumentování našeho "růstu", zatím ještě máme plyšovou Baaru, hračku, která s ní putovala od chovatelky Ivy a je to vlastně jediné objektivní měřítko. I když s ní velká Baara dělá psí kusy, dokáže s ní přehodit celý pokoj i kuchyň. Minulou neděli ale přišla o nos - korálek, s ním velká Baara bojovala dost dlouho .... Odchytit ji ale k vyfocení je už docela problém, doma už skoro nespí, a tak nějak jsme teď všichni v pohybu, jak se probudila příroda a jaro volááááá.
A ještě .... to jsem skoro zapomněla ... Baara má nového souseda za plotem zahrady - stejně staré štěně čuvače.... Dvakrát se mu podařilo (za pomoci jeho malého páníčka, nejspíš ...) se k nám podhrabat pod neukončeným pletivovým plotem. A to byl masakr. Ještě štěstí, že záhony zatím zejí prázdnotou, protože cestičky jsou jen pro blázny, plůtky jsou báječným přeskakovadlem a zábavou .... Viděla jsem jen, jak se bílá koule válí s černou ... Jsou stejně velcí, Baara má ale proti němu ukrutnou sílu a je podstatně rychlejší a packy má dvakrát tak velké.... No nechci to vidět, až dorostou. Hlavně inkriminovanou hárací dobu, to bude ještě zajímavé.
Baara ...
Pokouším .... Cheeru ....
S Arnym
Bílý s černou ...

Volání jara ...

13. března 2010 v 9:05 Jen tak ...
Jsem nešťastná ... počasí příšerné, málo času, nožky mě pořád trápí .... navíc dlouhá zima a moje dvouměsíční marodění vyčerpalo naší rodinnou kasu neuvěřitelným způsobem (a vrátilo nás do období cca 5 let dozadu, kdy jsem scháněla práci, sice na nemocenský s docela slušným příspěvkem, ale miláček půl roku bez práce ...). Asi nejhorší je ale to počasí .... Předminulý týden už to vypadalo nadějně, fotila jsem, jak krásně odtává sníh den za dnem, pak zase nadílka sněhu a mrazivá rána.... Dneska ráno prozměnu opět zataženo, vítr, polétává sníh s deštěm. Roztává nám sníh na dvoře, kam zatím sluníčko může jen sporadicky, takže ráno klouzačka, odpoledne čvachtáme v několika centimetrech vody. A Baara ... to je děs. Zacákaná až na zádech, je to ještě skákací štěně - ochránit před ní oblečení, boty a sebe vůbec je nadlidský výkon. A utřít jí její megapacky ... o tom ani nemluvím. Sice si v chodbě sedne (naštěstí jsme ještě nevyměnili zátěžový koberec, který jsme dali do zádveří tak na polovinu prostoru a má zadržovat ty první nejhorší stopy), ale utřít si dá jednu packu, pak už se válí a tlapy jsou všude, nejlépe zapřené o moje den vyprané kalhoty nebo bundu (bééééžovééé). Zvyká si, sice s bulením, že musí být nějakou dobu sama za dveřmi, než to z ní opadá. Naštěstí mají berňáci úžasnou samočistící srst, za hodinu má pacinky zase bílé jako sníh. Ale jen na chvíli, než se začne kroutit a pobíhat kolem dveří a chce na čůranou.... Doma už máme loužičky jen opravdu vyjímečně, ráno vydrží až cca do půl páté, takže i noci už jsou čisté. Bobky už ani náhodou .... Je to fajn a výhoda toho, že s ní nemusíme běhat po schodech nebo vláčit výtahem.
Jen otevřu dveře a je venku....

Zpátku k nešťasnému jaru ... podle předpovědi to bude trvat ještě minimálně týden, sice se pomaloučku otepluje, noci ale pořád pod nulou a sníh a déšť... a vítr. Nedá se nic dělat, vítr je tu všudypřítomný, navíc za chvilečku mám promočený jak boty, tak rukavice a urousaný kalhoty i bundu... A jak vypadá Baara, která po naší zahradě lítá jak zběsilá ... to ani nemusím připomínat.

Nejde ani osázet truhlíky do oken, všechno by pomrzlo. Mám připravené macešky, v Baumaxu za 39,-- celý platíčko. Sice ve slevě, ale jsou fajn - světle modré a oranžové... ou jééé ... Do oken mám připravené březové věnečky a pidi srdíčka, ale ani se mi nechce do mytí oken. Minulý víkend, kdy jsem se na ně chystala, přišla taková chumelenice, že se nedalo.... a teď zase prší ... Tan nevím, jsem z toho rozladělá a fak už NEŠŤASTNÁ.

Přesadila jsem alespoň papriky, moc jich nevylezlo, taky se jim do tohodle jara nechce, nějaký kytičky, těch je opravdu málo... a semínka byla čerstvá, zem propařená... Trochu bazalky, už jsem vysala podruhé, majoránka neleze vůbec ... No děs....

Chystám se ojarnit vzhled webu, ale ani to mi nějak nejde přes prsty, když se moji chlapi zase chystají na lyže ... a radují se z toho, že zase PŘIPADALO, to je snad už úchylka.

No nic, po nákupu se na to vrhnu a něco s tím udělám. Ozdobím ta okna, upeču něco dobrého, a vrhnu se na ty stránky....