Tak velikonoce jsou za námi ...

9. dubna 2010 v 14:00 |  Recepty

Taky tak prožíváte přípravy na svátky ? A taky Vám to pak všechno tak rychle uteče, že si to pořádně ani neužijete ?
Navíc letošní velikonoce byly dost chladné, v pondělí pršelo a byla taková zima, že jsem čekala sníh ....
Měla jsem našité pipinky, nazdobený stůl, čerstvé kytičky, oseníčko musí být ... a co se jídla týče ..... Mazance jsem napekla v pátek večer, aby byly na snídani v sobotu, dělám z mého oblíbeného základního těsta a přidávám, co se zrovna hodí, nebo na co máme chuť.
Základní těsto :
600 g hladké mouky (možno napůl s polhr.), 120 g cukru, 100 g
másla, 30 g droždí, šp. soli, mléka dle potřeby (začínám malým hrnečkem), 2 žloutky.
Dodávám - v tomto případě na mazanec: skořici, kůru i šťávu z citronu, sekané mandle (nebo lupínky) popř. ořechy, rozinky máčené v rumu.
Zadělám těsto v pekárně, nechám vykynout, rozdělím na dvě části, uhňácám bochánky a pod utěrkou ještě chvíli nechám kynout. Mezitím si rozpálím troubu na 200° C, potřu bochany žloutkem a posypu mandlemi.
Na 200° C peču tak 5 minut (ne horkovzduch !!!), stáhnu na 170° - 180°C, peču tak půl hodiny. Pokud nejsou ještě nečervenalé, ale jsou už propečené (klasika - zkouška špejlí), zapnu teprve na chvíli horký vzduch.
Pocukruji moučk. cukrem ... a já je miluju s máslem a nugetou ..
Mazanec ...
A ze stejné těsta peču pro moje nejmilejší koledníčky věnce, letos jsem je neplnila... Vykynuté těsto rozdělím na 5 kousků, každý ještě na dva - ty jen rukama rozválím do válečků cca 30 - 40 cm dloutých a zamotám je, spojim do věnečku. Upeču klasicky, jsou samozřejmě rychleji hotové, než mazanec.
Pokud mám víc času a hlavně chuť,  pak si jednotlivé válečky rozválím na obdélníčky, potřu náplní (tvrohová, pudink, mák, skořice nebo jen potřu máslem a posypu kakaem, co zrovna doma mám), zaroluji a pokračuji jako u válečků.
Výslužka ...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama